Štáty EÚ prekonali rekord v produkcii elektriky zo slnka

Štáty EÚ a solárna energia: Kto vyprodukoval najviac?

 

Najvyššie čísla v produkcii elektriky zo solárnej energie bývajú tradične v slnečné mesiace v júni a júli. Solárna elektrika, ktorú štáty EÚ vyprodukovali mala podiel na celkovej produkcii elektriky 10 %. Oproti roku 2018 je to nárast z 28 terawatt hodín (TWh) na 39 TWh.

Najväčšími producentami sú Holandsko (17%), Nemecko (17%), Španielsko (16%), Grécko  (13%) a Taliansko (13%). Celková výroba elektriky zo solárnej energie ale naďalej zaostáva za produkciou elektriky z uholných elektrární aj počas najslnečnejších mesiacov. Tento rok počas júna a júla to bolo 58 TWh.

 

Výroba solárnej energie v Európskej Únii

Štatistika zatiaľ ukazuje, že ročný rast vo výrobe solárnej elektriky by sa musel zdvojnásobiť, aby splnil klimatické ciele stanovené Európskou Úniou pre rok 2030. Tá chce dosiahnuť, aby sa zvýšil podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov na celkovej konečnej spotrebe až na 40 %. Medzi obnoviteľné zdroje energie sa ráta výroba zo slnka, vetru a biomasy.

Niektoré krajiny už dosiahli, že zo solárnej energie vyprodukovali viac elektriny než z uholných elektrární. Také Holandsko, Taliansko alebo Rakúsko dosiahli tento míľnik už pred niekoľkými rokmi. Maďarsku sa to prvýkrát podarilo docieliť toto leto.

Náklady na slnečnú energiu sa za posledné desaťročie výrazne znížili. „Slnečnú revolúciu“ vidíme v krajinách ako Španielsko, Holandsko, Maďarsko a dokonca aj v „uhoľnom“ Poľsku.

Globálny solárny trh sa pripravuje podporiť rast fotovoltiky. Výroba elektriny z nových solárnych panelov stojí polovičnú cenu v porovnaní v produkcii z existujúcich fosílnych elektrární na veľkých trhoch vrátane Nemecka, Anglicka, Talianska, Francúzska a Španielska. Priemerné náklady na výrobu elektrickej energie pre solárnu fotovoltiku za posledných desať rokov spadli z 381 dolárov/MWh na 57 dolárov/MWh.

Zdroj: EMBER

Získajte cenovú ponuku info@solarcompany.sk
This is default text for notification bar