Fotovoltické panely pre firmy. Oplatia sa? A aké benefity vám prinesú?

Čoraz viac podnikov zvažuje ako investíciu fotovoltické panely alebo iné formy obnoviteľných zdrojov. A nie sú to len väčšie firmy. Veď aj mnoho domácností si dáva zriaďovať solárne panely na strechy.  

Niektoré podniky k tomu dokonca pristupujú ako k veľkej investícií a počítajú s tým vo svojom biznis modeli – napríklad firmy, ktoré majú veľa voľného a nevyužitého priestoru ako strechy skladov alebo farmy a družstvá, ktoré nevyužívajú časť pôdy alebo sa im neoplatí v tej časti pestovať.

fotovoltika-polnohospodarstvo

 

Ako si vybrať správny fotovoltický panel?

Na trhu existuje viacero typov solárnych panelov. A určite sa budú rozrastať, pretože výrobcovia neustále hľadajú nové efektívnejšie technológie a systémy. Dva základné typy panelov sú monokryštalické a polykryštalické.

Monokryštalické panely sú drahšie, ale o niečo účinnejšie než polykryštalické. Vedia dosiahnuť lepšiu výkonnosť v prostrediach s vysokou teplotou a slabým osvetlením. No pri mono paneloch a poly paneloch to zďaleka nekončí. Existujú rôzne technológie, ktorými sa panely vyrábajú, a preto môže každý panel fungovať trocha iným spôsobom.

Aké solárne panely si teda vybrať? Najprv si ujasnite:

  • Koľko môžete do panelov investovať, aby ste si hneď na začiatku zúžili výber.
  • Výrobcov je tiež viacero, hľadajte podľa dobrých recenzií.
  • Zaujímajte sa o záručnú dobu. Zistite, či výrobca neponúka záruku na výkon – keď klesne výkon panelu pod určitú hranicu, budete mať nárok na náhradu.
  • Pozrite sa na cenu za watt – ak nemáte žiadnu preferenciu, čo sa týka technológie panelov, tak pozerajte na pomer cena-výkon a porovnávajte. Náklady na panel vydeľte nominálnym výkonom a výsledok povie, koľko energie vám panel vygeneruje za jedno euro.

 

Benefity fotovoltických panelov

1. Ušetríte náklady na energie

To je predsa aj hlavný dôvod, prečo sa solárne panely inštalujú – zmenšiť účty za energie, ale sú prípady, kedy by ste mohli dokonca niečo zarobiť. Vyrobenú energiu, ktorú nespotrebujete, môžete predať. Ako povinný výkupca energie bolo Ministerstvom hospodárstva SR určené SPP, ale zelenú energiu nemusí vykupovať iba SPP. Ponuku si môžete dať vypracovať aj od iných firiem, ktoré sa tomu venujú. Napríklad greenlogy alebo magna-energia.

2. Budete o krok bližšie k spoločenskej zodpovednosti

Ako firma môžete tento argument použiť vo svojej marketingovej komunikácii. Sú zákazníci, ktorí si tieto veci všímajú a s aktuálne rastúcim trendom byť celkovo ekologickejší a zodpovednejší voči prírode bude počet takýchto zákazníkov len narastať. Informácie však podávajte pravdivo a nezveličujte.

3. Vyššia istota v cenách za energiu

Posledné mesiace nám ukázali, ako ľahko a rýchlo sa veci dokážu zmeniť a ceny energií raketovo stúpli. Vyhliadky vyzerajú všelijako, len nie veľmi priaznivo. Mať vlastný zdroj, s ktorým si viete vyrobiť aspoň časť energie je určite plus.

4. Stavíte na nízko rizikovú investíciu

Investičné riziko je tu pomerne nízke. Od prvého dňa, ako sa panely nainštalujú, si na seba samé zarábajú naspäť. V určitom bode sa celá investícia vráti a potom panely už len „zarábajú“ tým, že znižujú náklady na energie.

5. Spoľahlivosť a ľahká údržba

Fotovoltické panely sa vyrábajú z odolných materiálov. Počíta sa s tým, že majú vydržať veľa rokov. Väčšina z nich má záruku minimálne desať a viac rokov alebo majú dokonca záruku na výkon. Určitú údržbu si vyžadujú, asi ako každý väčší spotrebič v domácnosti, ale nie je to nič náročné.

priprava-instalacia-fotovoltika

 

Na čo ešte myslieť, než sa pustíte investovať do solárnych panelov?

Nezabudnite, že počiatočné náklady vám môže ešte navýšiť:

  • Úprava terénu – či už pôjde o nejaké menšie úpravy na streche alebo prípravu pôdy a odstránenie vysokých stromov, nezabudnite do nákladov započítať samotnú inštaláciu panelov.
  • Prispôsobenie elektrickej siete – inštalácia panelov do nového projektu je zvyčajne menej nákladná, pretože sa s panelmi počíta už od začiatku. Existujúca stavba si môže vyžadovať väčšie zmeny a rekonfiguráciu celej elektrickej siete.

Získajte cenovú ponuku info@solarcompany.sk
This is default text for notification bar