Ako môžu morské riasy zvýšiť výkonnosť panelov? Prečítajte si všetkých 5 noviniek vo svete fotovoltiky.

Čo je nové na poli fotovoltiky? Čo rozoberajú najnovšie výskumy, kde vznikli nové start-upy a aké technológie sa objavili na trhu? Vybrali sme pre vás 5 zaujímavých noviniek zo sveta fotovoltiky a solárnej energie.

 

Robotický čistič: Údržba fotovoltických panelov s minimom námahy

Francúzska firma AX Solar Robot uviedla na trh prístroj, ktorý vám výrazne uľahčí údržbu o solárne panely. Prístroj je určený na čistenie pozemných inštalácií a ako teda funguje? Robotické zariadenie sa vertikálne posúva pozdĺž panelov a pracuje kompletne na báze mechaniky a hydrauliky. Vodu do čističa natlakujete čerpadlom, čo umožňuje, aby zariadenie fungovalo po celý deň bez výmeny batérií.

Stroj zvláda stupeň naklonenia plus-mínus 50 stupňov, takže nemusíte prerušiť proces čistenia, ak sa mierne zmení uhol. Ťažné kolesá prístroja môžete prispôsobiť presnému rozmeru rámov solárnych modulov, pričom sa dá použiť na moduly s celkovou výškou od 1 570 mm do 2 130 mm. Efektívne čistenie je možné zabezpečiť v radoch až do dĺžky 450 m a pri štandardnej rýchlosti vyčistí 18,85 metra za minútu.

 

Fotovoltika pre vinárstva

Fotovoltika si nachádza uplatnenie v rôznych segmentoch. Vinárstvo nie je výnimkou. V dvoch európskych vinárstvach v súčasnosti bežia dva pilotné projekty. Jeden je v Španielsku a druhý vo Francúzsku.

Vo viniciach v Španielsku testujú projekt na solárnych moduloch s kapacitou 40 kW. Inštalácia využíva sledovače riadené umelou inteligenciou, ktoré majú pomôcť určiť optimálnu polohu solárnych panelov. Stupeň sklonu bude stanovený na základe informácií zozbieraných senzormi vo vinohradoch, a tie berú do úvahy informácie týkajúce sa napríklad slnečného žiarenia, vlhkosti pôdy, veterných podmienok a dokonca aj hrúbky kmeňa viniča.

Vo vinárskej usadlosti vo Francúzsku beží agrovoltický projekt s výkonom 85,6 kW na ploche približne 3 000 metrov štvorcových. Ten je vybavený agrovoltickým systémom Ombrea, ktorý je riadený algoritmom založeným na meteorologických a agronomických údajoch zozbieraných prostredníctvom senzorov. Projekt má zároveň objasniť fyziológiu rastlín a ich fotosyntetickú aktivitu. Prvé vizuálne výsledky pre rast rastlín, požiadavky na vodu a zmeny teploty budú pripravené už v januári 2023.

 

Má zatienenie panelov vplyv na ich efektívnosť?

Vedci v Číne študovali vplyv tienenia na jednotlivé solárne články a na jednoduché usporiadanie dvoch článkov zapojených buď do série, alebo paralelne. Aké boli výsledky? Štúdií o vplyve tienenia na výkon panelov je už niekoľko, no väčšina z nich sa zameriava na veľké moduly. Táto štúdia sa však zamerala na jednotlivé články.

Vedci pripravili experiment pre jednu bunku s výstupným prúdom 71,4 mA, pričom zatienili bunku od troch do 30 sekúnd a po 30 sekundách prekážku odstránili. Zistili, že pokles výstupného prúdu spôsobený tienením je úmerný ploche tieňa. A teda vyjadrené v číslach: tieň s plochou 14,8 % plochy FV článku spôsobil pomer poklesu prúdu o 15,1 %. Ak sa však pozreli na články, ktoré sú zapojené do série, výsledky boli rozdielne. Spozorovali nadmernú stratu energie a zvýšenie teploty, čo môže spôsobiť ďalšie zhoršenie výkonu.

 

Nová ochranná vrstva, ktorá zvýši výkonnosť panelov

Výskumníci z austrálskej univerzity sa pustili do testovania novej ochrannej vrstvy, ktorá dokáže znížiť prevádzkovú teplotu panelov až o 11 stupňov. Tým, že sa znížila teplota panelov, zvýšila sa ich výkonnosť o 6,6 %. Vedci pritom testovali nátery, ktoré už sú na trhu dostupné. Rozdiel bol len v tom, že panely po natretí ešte spracovali.

Vedci pripravili vzorky maltových dlaždíc s hrúbkou 27 mm, zabalili ich do lepiacej fólie a vytvrdzovali 48 hodín pred vybratím z formy. Potom vzorky uskladnili v plastovom obale 28 dní pred lakovaním. Použili päť komerčne dostupných reflexných náterov. Vzorky najskôr natreli jednou vrstvou náteru tak, ako odporúčal výrobca. Potom vzorky vytvrdili v peci pri teplote 25 stupňov po dobu 24 hodín pred nanesením druhej vrstvy náteru. Po druhej vrstve náteru, vzorky opäť vytvrdili v peci ďalších 48 hodín pri 25 stupňoch. Zistili, že najlepšie fungujúci náter bol schopný obmedziť teplotu dlaždice na 63,6 stupňov, zatiaľ čo najhorší náter dosiahol 74,9 stupňov.

 

Morské riasy, ktoré zvyšujú efektívnosť panelov

Morské riasy majú potenciál zvýšiť účinnosť kremíkového solárneho modulu o 4 % a tenkého filmu o 36 %. Riasy sa budú pridávať do puzdier modulov na báze kremíka alebo do antireflexného povlaku na skle tenkovrstvových modulov. Zároveň sa tak môže znížiť ich cena o 3,9 %. Švédska firma už spustila do prevádzky zariadenie, ktoré bude schopné produkovať morské riasy vo veľkom. A prečo teda morské riasy? Čo je na nich také výnimočné?

Švédsky start-up pomenoval tento nový materiál Algica. V rámci svojho projektu pestujú morské riasy nazývané rozsievka, aby extrahovali ich škrupiny, ktoré majú údajne jedinečné vlastnosti manipulácie so svetlom vrátane blokovania ultrafialového (UV) svetla. Škrupiny sa potom pridajú do puzdier kremíkových modulov alebo do antireflexného povlaku na skle tenkovrstvových modulov. Škrupiny rias by tiež mali znižovať degradáciu solárnych panelov spôsobenú UV žiarením.

Získajte cenovú ponuku info@solarcompany.sk
This is default text for notification bar