Čo je solarpunk? Pomôže nám zachrániť planétu?
Viete, čo znamená pojem solarpunk? Predstavte si zábery z nejakého futuristického sci-fi filmu, kde sa dej odohráva v ultra modernom meste s rôznymi technologickými vychytávkami a zároveň hromadou zelene navôkol.
Čo je solarpunk?
Solarpunk začal ako podžáner sci-fi literatúry. Neskôr sa rozšíril do umenia a životného štýlu. Dnes tento termín mnohé zdroje popisujú ako hnutie, ktoré má zjednocovať moderné technológie a prírodu. Hovorí o budúcnosti, kde technológie ako solárna energia pomôžu ľuďom žiť udržateľnejší životný štýl a riešiť klimatické zmeny.
Estetika je dôležitá
Solarpunk má optimistický pohľad na svet. Zaoberá sa tým, ako by mohla vyzerať budúcnosť, keby ľudstvo uspelo pri riešení hlavných súčasných výziev s dôrazom na udržateľnosť, vplyv človeka na životné prostredie a riešenie klimatických zmien a znečistenia. Popritom však rieši aj vizuálnu stránku. Estetika solarpunku spája prírodu a technológie s nádychom secesie, umeleckého štýlu, ktorý prekvital v rokoch 1890 a 1910 v celej Európe a v USA. Vtedy by ste často videli svieže zelené kríky pokrývajúce steny budov.
Mestá postavené v súlade solarpunk ideológiou
Ako príklad môžeme uviesť prírodný park v Singapure (Gardens by the Bay). Park má rozlohu viac ako 250 akrov a má niekoľko fenomenálnych atrakcií, vrátane populárneho Cloud Forest, architektonického zázraku, ktorý obsahuje jeden z najvyšších vnútorných vodopádov na svete a horu pokrytú exotickými rastlinami.
Jemnejším stvárnením estetiky solarpunku je Fallingwater, ktorú navrhol vizionár Frank Lloyd Wright. Ide o dom v Pensylvánii, ktorý sa vyznačuje čistými líniami a moderným dizajnom. Nachádza sa v lese nad voľne tečúcim vodopádom. Vďaka svojim nízkym stropom a otvoreným výhľadom vnáša do domu prírodu.
Úloha obnoviteľných zdrojov v solarpunku
Jednou z najlepších vlastností hnutia solarpunk je jeho intuitívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Prírodné zdroje ako voda, vietor a slnečná energia zastupujú významnú rolu v tomto hnutí.
Pravdepodobne prvý projekt, ktorý skutočne otestuje hranice futuristického solarpunkového mesta bude Akoncity v Senegale. Známy R&B spevák a skladateľ Akon prvýkrát predstavil tento projekt v roku 2018 a schválilo ho aj samotné Ministerstvo cestovného ruchu v Senegale. Budovy budú navrhnuté tak, aby zachytili čo najviac slnečného svetla. Na pláne je, aby mesto bežalo na 100 % zo solárnej energie.
Solarpunk a riziko greenwashingu
Jednou z obáv spojených s popularitou solarpunku je greenwashing, a teda vytvorenie zelenšej estetiky, ktorá nie je funkčná alebo udržateľná, len sa tak naoko tvári. Skutočným zámerom solarpunku nie je len spojenie prírody s moderným dizajnom, ale na prvom mieste má byť pomoc prírode. Kladie dôraz na udržateľnú architektúru, na využívanie stavebných materiálov a postupov ako sú napríklad strechy zachytávajúce dažďovú vodu a solárnu energiu alebo budovy s vertikálnymi záhradami na stenách.