Ako inak využiť solárne panely a aktuálne novinky vo fotovoltike
Vývoj fotovoltiky napreduje míľovými krokmi. Solárne panely dnes už nie sú len solárnymi panelmi, ale vyvíjajú sa nové riešenia ako ich využiť na viac než len na zber energie zo slnka. Predstavíme vám niekoľko takých riešení a aj ďalšie novinky zo sveta solárnej energie.
Solárne panely, ktoré zbierajú dažďovú vodu
Spoločnosť v Ohio v Amerike vyvíja solárne panely, ktoré vedia zachytávať dažďovú vodu. Tá sa môže potom využiť napríklad na zavlažovanie. Tento systém je určený pre rovné strechy a pozemné inštalácie.
Nevyžaduje si veľa miesta naviac a nie je o nič komplikovanejší než klasické panely. Práve naopak. Celá konštrukcia je prispôsobená. Spoločnosť uvádza, že jej riešenie znižuje náklady na inštaláciu tradičných systémov o 30 %. Uviedla, že materiálové náklady sú o 50 % nižšie ako pri konvenčných systémoch a že časy inštalácie a náklady na prácu sú znížené o 65 %.
Okná ako solárne panely
Vo svete fotovoltiky nie je žiadnou novinkou, že sa hľadajú riešenia ako vytvoriť okná, ktoré by fungovali ako solárne panely a zároveň by boli ekonomicky výhodné, efektívne a esteticky prijateľné.
Jedno také riešenie vyvíjajú na univerzite v Michigan. Ide v podstate o plastovú fóliu, ktorá sa nalepí na vnútorné tabule okien. Fólia má vnútri poprepájané moduly presne ako solárne panely.
Výskumníci využívajú organické solárne články, pretože tie vedia byť priehľadné na rozdiel od tradičných solárnych článkov na báze kremíka. Tie by funkciu okna zastávať nemohli. Účinnosť organických článkov je zatiaľ nižšia v porovnaní s tradičnými článkami, ale len o 10 %. A to je momentálne prekážka, ktorú sa na univerzite chystajú prekonať. Riešenie si dávajú patentovať a majú aj podporu od vlády.
Okná, ktoré blokujú slnko
Z tejto oblasti predstavíme ešte jednu novinku. V tomto prípade ide skôr o technológiu a spôsob využitia materiálov ako o konkrétny produkt. Holandskí výskumníci vyvíjajú koncept smart okna, ktoré blokuje slnko počas horúcich dní a v zime zase teplo absorbuje.
Technológia je založená na tzv. termochromickom skle. To umožňuje, aby sa okno prispôsobovalo počasiu. To, kedy bude okno slnko blokovať a kedy prepúšťať záleží od teploty. Tá sa však dá nastaviť.
Ako sme spomenuli ide skôr o technológiu, no tvorcovia tvrdia, že je možné ju skombinovať s už konkrétnym výrobkom, teda fotovoltickým oknom, a to už by sme vôbec neboli ďaleko od okien, ktoré by plne fungovali ako solárne panely.
Plávajúce solárne panely
Strešné a pozemné solárne panely sú už taká klasika, no svoje miesto si nachádzajú aj fotovoltické panely plávajúce na vode.
Nórsko je hornatá krajina s pomerne veľkým množstvom jazier. Nórsky start-up preto prišiel s riešením, ako to využiť vo svoj prospech. Základ konštrukcie je z hliníka a navrchu sa nachádza štandardný solárny panel.
Systém je dodávaný v reťazcoch, rozložený je potom na mieste a vytiahnutý loďou na vodu. Výhodou je aj vynikajúce chladenie keďže panely sú na vode, znížená degradácia panelov a pomerne jednoduchá inštalácia – panely sa len napoja jeden na druhý.
Domček na solárnu energiu
Japonsko je druhá najľudnatejšia ostrovná krajina sveta a pri výstavbe nových bytov musia byť kreatívni. Japonská firma prišla s návrhom malej obytnej jednotky, ktorá si vie vyrobiť vodu na miestach bez energetickej a vodnej infraštruktúry. Zároveň môže slúžiť aj ako evakuačná jednotka.
Domček je na 100 % sebestačný vo výrobe energie. Vodu si dokáže vyfiltrovať z dažďovej. Veľkosť sa dá prispôsobiť prepojením viacerých obytných jednotiek a dá sa postaviť za pár dní.
Domček je teda vhodný do oblastí, kde nie je dostatočne vyvinutá infraštruktúra pre plyn, vodu a elektrinu a takisto ho môžu ponúkať hotely a rezorty ako zážitkové ubytovanie.