Ako čistiť a udržiavať solárne panely?

Každé zariadenie si vyžaduje starostlivosť a údržbu a fotovoltické panely nie sú výnimkou. Kúpa solárnych panelov je veľká investícia. Uistite sa, že ju využívate na 100 %. V tomto článku vám poradíme, čo robiť po inštalácii solárnych panelov, kedy začať s pravidelnou starostlivosťou, ako často a čo budete na to potrebovať.

 

Prečo je potrebná starostlivosť o fotovoltické panely?

Údržba solárnych panelov nie je veľká veda, ale starostlivosť netreba podceniť. Znečistenie panelov môže mať vplyv na ich výkonnosť. Štúdie ukazujú, že zašpinené panely môžu produkovať až o 50 % menej energie. Napadané lístie, v zime sneh, biele fľaky po daždi zaclonia ich plochu a tá bude absorbovať menej slnka.

Na solárne panely sa už inštalujú aj monitorovacie systémy, vďaka ktorým viete skontrolovať stav panelov a monitorovať, koľko energie panely vyprodukovali. Sledujte toto číslo niekoľko dní po sebe a ak uvidíte veľké rozdiely, budete hneď vedieť, že niečo nie je v poriadku.

solarne-panely-detail

 

Kedy začať s údržbou o solárne panely a ako často je údržba potrebná?

Frekvencia údržby nemusí byť pre každého rovnaká. Bude záležať napríklad od:

  • Podnebia – a teda, aké sú poveternostné podmienky. Napríklad častejšiu starostlivosť si môžu vyžadovať panely v oblastiach s vyššou prašnosťou alebo vo veľmi vlhkom prostredí v blízkosti lesov, kde je vysoký výskyt lišajníkov, machov a húb
  • Kde sú panely nainštalované – ak máte pozemné panely, údržba je spravidla jednoduchšia, pretože na ne dosiahnete oveľa jednoduchšie než na strešné panely. Stačí ak aj raz za čas zmyjete nečistoty vodou a nedáte im šancu usadiť sa na paneloch vo väčšom množstve
  • Aký je typ znečistenia – prach sa bude pravdepodobne čistiť jednoduchšie ako usadeniny vody alebo trus od vtáctva

Všeobecne sa odporúča vykonávať údržbu 2 – 4krát ročne a raz ročne osloviť špecialistu na odbornú inšpekciu.

 

Ako čistiť solárne panely?

Opäť záleží od rozsahu znečistenia. V niektorých prípadoch vám postačí aj čistá voda. Inak sa veľmi nelíši od umývania normálnych okien na dome, kde by ste tiež nepoužili agresívne chemikálie alebo špongie s drsným povrchom.

Dôležitý je aj typ vody, s ktorou budete panely čistiť. Tvrdá voda obsahuje vyššie množstvo minerálov, ktoré môžu spôsobiť biele škvrny a usadeniny. Určite to poznáte aj v lete počas slnečných dní, keď umývate auto. Voda rýchlo usychá a zanecháva biele fľaky. V takom prípade treba kvapky vody rýchlo zotrieť a nenechávať panel „vyschnúť“.

V zime si treba dať pozor, aby ste použili vlažnú vodu. Pri horúcej vode by mohla prudká zmena teploty spôsobiť praskliny.

solarne-panely-zima

Na trhu, samozrejme, nájdete aj čističe špeciálne určené na fotovoltické panely. Jednou z firiem, ktorá sa výrobou takýchto čističov zaoberá a bola za ich kvalitu aj ocenená je spoločnosť ChemiTek v Portugalsku.

Posledné mesiace robí testy na novú produktovú radu v rôznych oblastiach a podmienkach – podľa lokality panelov, podľa typu a rozsahu znečistenia, podľa poveternostných podmienok, či ide o znečistenie lišajníkmi, cementovým prachom, tvrdou vodou, vtáčím trusom alebo peľom. Zistili, že najlepší výsledok dosiahli, keď každý produkt takto prispôsobili environmentálnym a klimatickým podmienkam. Je to akoby pre každé podnebie vyvinuli ten najvhodnejší čistič.

Nemusíte zostať len pri vyčistení panelov. Na záver môžete aplikovať rôzne ochranné nátery, ktoré pomôžu udržať fotovoltické panely čistejšie oveľa dlhšie.

Získajte cenovú ponuku info@solarcompany.sk
This is default text for notification bar