5 noviniek zo sveta fotovoltiky a solárnej energie
Nočná solárna energia, pohyblivá powerbanka poháňaná fotovoltikou či solárne panely, ktoré si poradia aj s tieňom? Prinášame vám 5 noviniek, ktoré rozvírili svet fotovoltiky.
1. Softvér, ktorý vyberie najlepšie miesto pre stavbu fotovoltiky
V Španielsku vyvinuli softvér, ktorý má pomôcť pri identifikovaní najlepších miest pre výstavbu fotovoltických panelov v mestských častiach. Softvér funguje ako open-source (otvorený zdrojový kód), takže je k dispozícii každému a je určený predovšetkým projektovým manažérom, ktorým ma pomôcť pri plánovaní. Program kombinuje meteorologické a geografické údaje. Dokáže extrahovať údaje o strechách – určí napríklad ich orientáciu, sklon a dĺžku – a na základe týchto údajov odporučí najoptimálnejšiu lokalitu alebo vypočíta priemernú dennú produkciu energie.
2. Solárne panely, ktoré fungujú aj v tieni
Pri štandardných solárnych paneloch môže už len prekrytie 1 % plochy spôsobiť zníženie produkcie energie až o 33 %. Spoločnosť Optivolt v San Franciscu vyvinula technológiu, ktorá „bojuje“ proti zatieneniu panelov. Tvrdí, že táto technológia poskytuje 25-krát viac energie v tieni v porovnaní s konvenčnými solárnymi panelmi.
Problém s týmito panelmi je ten, že sú tvorené solárnymi článkami, resp. sériou článkov, ktoré sú prepojené a tvoria celý model alebo panel. Keď sú niektoré články tienené a iné produkujú energiu, tienené články odoberajú energiu a bránia jej väčšine prejsť cez diódu do batérií. Nahradením týchto diód komplexnejším modulom a technológiou od Optivolt sa vyváži prúd medzi článkami tak, aby minimalizoval a eliminoval straty.
3. Pohyblivá nabíjacia stanica s fotovoltickým systémom
Indický start-up Ez4EV predstavil vozidlo, ktoré slúži ako mobilná powerbanka a zároveň aj ako nabíjačka pre elektrické vozidlá. Pomocou aplikácie sa dá vozidlo pohodlne zarezervovať na presný čas a miesto. Okrem stlačeného bioplynu a zemného plynu môže získavať energiu už aj zo slnka.
V Indii hľadali riešenie pre svoje elektrické autobusy v mestách, aby vydržali prejsť celú trasu. Predovšetkým pre tie väčšie, 12-metrové autobusy, ktoré sú náročnejšie na energiu a dobíjanie. Ez4EV ako pohyblivá powerbanka dokáže kamkoľvek za týmito autobusmi prísť a oni sa tak nemusia na pol ceste otáčať na svoju dobíjaciu stanicu.
4. Systém na prečistenie slanej vody na pitnú poháňaný fotovoltikou
Vedci v technologickom inštitúte v Massachusetts vyvinuli systém, ktorý dokáže vyfiltrovať slanú morskú vodu na pitnú. Zariadenie je poháňané solárnym systémom, je mobilné a určené hlavne pre odľahlé miesta, kde nie je prístup k čistej vode a k elektrike. Veľkosť tohto zariadenie je 42 cm × 33.5 cm × 19 cm, zvládne vyprodukovať 0,33 litra za hodinu a ovládať sa dá aj smartfónom.
5. Prelom v „nočnej“ solárnej energii
Austrálskym výskumníkom sa podarilo urobiť významný pokrok v niečom, o čom sa doteraz hovorilo len v teoretickej rovine. Ide o nájdenie spôsobu alebo technológie, ktorá využije úplne všetko svetlo a teplo, ktoré slnko ponúka.
Solárne panely absorbujú počas dňa slnečné lúče, ale to i naša Zem. Tá sa počas noci potom ochladzuje vyžarovaním tepla do vesmíru. Výskumníci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže generovať elektrickú energiu z emisie infračerveného tepelného žiarenia. Takže namiesto toho, aby sa energia vyžarovala späť do prostredia vo forme infračerveného svetla, teraz ju možno zbierať a premeniť na energiu. Výskum je ešte stále v začiatkoch, ale tento pokus ukázal, že je to možné.
Veda a technológie idú napred míľovými krokmi v každej oblasti. Sme si istí, že onedlho vám naservírujeme ďalšie zaujímavé vynálezy.